Samsung SyncMaster S24A450BW 24″LED LCD Monitor
0 out of 5
24″ LED LCD with 1920 x 1200 resolution
Availability: Out of stock
Category: Monitors
Overview
| Quick Specifications: | |
| General | |
| Manufacturer | Samsung |
| Model Number | SyncMaster S24A450BW |
| Display Size | 24″ inch |
| Display Type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Aspect Ratio | Widescreen – 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 at 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (typical) |
| Color Support | 16.7 million colors |
| Pixel Pitch | 0.270 mm |
| Response Time | 5 ms |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Adjustability | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Interfaces | 1 x VGA 1 x DVI-D |
| Dimensions (W xD xH) With Stand | 22 in x 7.9 in x 15.7 in |
| Weight | 5.1 kg Approx |
Related Products
Monitors
Dell Professional P2411H 24" 1920 x 1080 LCD Monitor Without Stand
0 out of 5
Monitors
Dell UltraSharp B GRADE U2711 27" LED LCD Monitor